Vytisknout

Šumava byla osídlena již před deseti tisíci lety

Napsal vh dne . Kategorie: Archeologické výzkumy

Šumava – Už před deseti tisíci lety, ve střední době kamenné (mezolitu), žili na Šumavě ve výšce přes tisíc metrů nad mořem lidé. Potvrdily to nálezy archeologů nedaleko Modravy. Jde o nejvýše položené pravěké sídliště z období mezolitu u nás. Výjimečné je i v Evropě – podobné nálezy byly zatím učiněny jen v Alpách.

Vytisknout

Plzeň-Křimice - objev rondeloidu

Napsal vh dne . Kategorie: Archeologické výzkumy

Kruhové ohrazení zvané rondeloid z mladší doby kamenné objevili archeologové při výzkumu v Plzni-Křimicích. Stavba zřejmě sloužila k shromažďování lidí a kultovním účelům. Kromě toho se v lokalitě našly také úlomky keramiky, nástrojů i pozůstatky dávných obydlí.

Vytisknout

Boskovicko Zatajený stříbrný poklad

Napsal vh dne . Kategorie: Archeologické výzkumy

Nález džbánu s tisícovkami historických stříbrných mincí v mnohamilionové hodnotě zatajil v roce 2010 devětatřicetiletý muž, který jej objevil v lese na vrchu Zlatník u Boskovic. Policie před několika dny dokončila velmi neobvyklý a složitý případ přečinu zatajení věci a podílnictví nálezce i sběratele z Brněnska.

Vytisknout

Stonehenge jako hřbitov?

Napsal vh dne . Kategorie: Archeologické výzkumy

Vědci tvrdí, že Stonehenge původně sloužil jako hřbitov pro elity.
Tým britských vědců přišel s novou teorií, podle které se pod monumentem Stonehenge nacházelo ještě před jeho vznikem pohřebiště pro významné rodiny. Výsledky studie jsou založeny na analýze zpopelněných lidských ostatků z tohoto pohřebiště pocházejícího z období kolem roku 3000 před naším letopočtem.

Související články

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo

Spřáteléné stránky

Odběr novinek

Návštěvnost

DnesDnes2419
VčeraVčera6306
Od 9.4.2013Od 9.4.20131155886
Rekord 07-20-2014 : 8104
Statistik created: 2014-07-24T03:42:31+02:00
On-line 112