Keltoi 1994-2017

Vandalové - srpen 2000

Vandalové aneb Co také dělají děti o svém volném čase Je až neuvěřitelné, čím vším musí projít naše pravěká osada KELTOI. Po mnoha návštěvách v minulosti jsme již doufali, že se některé okamžiky nebudou opakovat, ale pravda byla o letošních prázdninách příliš krutá. 
Kapitola prvá: dva dny po skončení tábora na začátku prázdnin se dva kluci ve věku 12  let vloupali do technického zázemí naší osady - náš pohled po otevření dveří byl fascinující - o těchto dětech by se s klidem nechalo říci ....... (velice české peprné slovo) - rozmlácená keramika, pec, vše rozházené, uskladněné jídlo rozsypané, apod. K tomu si zde mládenci rozdělávali oheň uprostřed domku, na půdě zanechali velké ho...  Takže moji kolegové zde následující den uklidili a věřili, že to je vše.
Kapitola druhá: o dva týdny později přišel další moment - jedeme do osady pro věci na ukázky - na první pohled jsem to přehlednul, ale pak jsem nechápal. Otevřel jsem dveře a dívám se na modrou oblohu - ve střeše díra 4x2 m - bylo k neuvěření, že někoho napadne udělat si díru do střechy - roztrhat lepenku a vymlátit prkna. Co bylo v domku za spoušť, to nelze slovy ani popsat, protože vše rozházené, co šlo rozbít rozbité, na mnoha místech ohořelé zbytky a opět lidská potřeba (velká ho....). Telefonem jsme se svolali d dalšími kolegy a co šlo opravit opravili.
Kapitola třetí: dotyčným osobám, které zde úřadovali to asi ještě nestačilo, protože o pár dní později, když jsme většina z nás byla pryč na jiném táboře, jsem při cestě do Veselí nad Moravou stavoval i v osadě. Díra ve střeše opět udělána, kovová vrata, která jsou zabetonována v cihlovém sloupku byla vyvrácena a cihlový sloup rozbit. A to ještě nestačilo, osůbky zde konající své vandalské dílo, použily naše nářadí na trhání střechy sousedního objektu, kde sundali prkna a z těch si místo konstrukcí našich polozemnic postavily dva bunkry. 
Dílo již nepotřebovalo dalších komentářů - zatím bylo necháno ve stavu, v jakém jsme jej objevili. Opravovat budeme začátkem září, až se všichni sejdeme a seženeme pár desítek tisíc korun a strávíme zde mnoho desítek hodin práce na opravách a zabezpečení.  Ale co potom dál? Podle našich informací a dedukcí jsme přesvědčeni o tom, že dílo vykonali mladí kluci do 15-ti let. Ale co s nimi - dát jim přes ústa, odvést je domů k rodičům, kteří se Vám vysmějí po Vašem odchodu? Protože je to o rodičích, zda mají přehled co jejich ratolesti konají, mnohdy to bývá obrovské překvapení, k čemu jsou děti dnes vychováváni - k ničení hodnot, které vytvořil někdy jiný a nevážení si práce těch druhých. Proč to nerozbít, když to není moje a co je mi do jiných, moji kapsu to nebolí. To je bludný kruh a obávám se (po zkušenostech mnoha let), že lidstvo si přestává vážit samo sebe.
    Evir


Díra ve střeše


Toto měla být polozemnice a nikoliv bunkr


A takhle zničili interiér


Detail díry ve střeše

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo