Keltoi 1994-2017

Almendreský kromlech

Na východ od portugalského města Évora se nachází několik velmi starých megalitických staveb a sakrálních míst. Nejvýznamnější z nich je kromlechAlmendres, kterému se také někdy říká “portugalské Stonehenge”. Jako zapálený lovec megalitů jsem v lednu 2017 využil prodlouženého víkendu v Lisabonu a do Almendres jsem se vydal.

Nejvhodnější je vlak z Lisabonu do Évory, a odsud taxíkem nebo pronajatým autem do Almendres. Kromlech je známý četnými mystickými prožitky, kterých v něm návštěvníci dosahují. Komplex má vejčitý tvar s navazujícím menším kruhem navýchodní straně (tento kruh byl patrně první fází z období 6 tis. let př.n.l., která se dále rozšiřovala do svahu až do roku 4 tis. let př. n. l.). Řady 95 žulových kamenů jsou místy zdvojeny i ztrojeny. Kromě toho se tu nacházejí jednotlivé kameny, zdánlivě bez geometrické souvislosti.To zřejmě přispělo k tomu, že dosud není znám jasný účel sestavy, předpokládá se, jako vždy u kamennýc hkruhů, pouze obecně účel náboženský či ceremoniální, případně astronomický. Svatyně z přívětivě oblých monolitů je obklopena korkovou doubravou.
Místo předčasem prozkoumal i psychotronik Ing. Pavel Kozák. Podle jeho názoru zahrnuje kromlech svatyně kultu Země i Nebe, duchovních bytostí představujících mužský a ženský princip, rituál společný s astrálními bytostmi a dokonce místo, zasvěcující muže a ženu do tzv. energií grálu. Jsou tu i známky léčivých postupů. Samostatné části či kameny takto působící se nacházejí jak uvnitř kromlechu, tak mezi obvodovými menhiry.
Asi tucet monolitů vykazuje určitou podobu rytin, čtyři z nich představují jen malé okrouhlé otvory. Existuje domněnka, že jeden z menhirů se zkoseným plochým vrcholem s několika důlky mohl sloužit pro přesnější astronomická pozorování, třeba jarní rovnodennosti, za pomoci malých kamínků, umístěných v důlcích.
Na vedlejším pozemku asi 1,4 km severovýchodně od hlavní sestavy stojí osamělý, asi 4,5 m vysoký menhir. Linie z Almendreského kromlechu k tomuto menhiru míří zhruba ve směru východu slunce při zimním slunovratu.
Z Évory je to ke kromlechu snad 15 kilometrů a žádná veřejná doprava sem nejezdí. Nejsnazší variantou dosažení cíle je taxi z Évory. Rozhodně nezkoušejte sehnat taxi ve vsi Casa Branca, jak radí internet, a jak jsem to zkusil já! Casa Branca je malá železniční zastávka a žádné taxi zde nečeká. Musel jsem si ho mobilem zavolat z Évory...
Almendreský kromlech je impozantním seskupením menhirů. Počet a rozměry tichých svědků pradávna jsou v těchto místech dány zejména díky výjimečnému charakteru lokality, která představuje průsečík přírodních dopravních cest. Poblíž Évory je jedinečné místo, kde se stékají tř ivelké řeky portugalského jihu: Tagus, Sado a Guadiana. Primitivní cestovní síť řek a kopců mezi nimi měly pro vznik místní megalitické kultury zásadní význam.Krajina na západ od města Évora tak představuje nejroztodivnější a nejmonumentálnější megalitickou krajinu na Iberském poloostrově, a určitě jsem zde nebyl naposledy.
Agrimonrix

Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...
Almendreský kro...

Tagy: Kromlech

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo