Hmatová výstava o pravěkém textilu a oděvu 3.–28. května 2006 Muzeum města Prahy, Hlavní budova muzea, Na Pořící 52, Praha 8

Výstava představuje archeologické nálezy související s oblečením v pravěku. Na všechny vystavené exponáty – repliky i originály staré několik tisíc let – si mohou návštěvníci sáhnout.

Vystavené bude např. kostěné šídlo z mladší doby kamenné staré 7000 let nebo tkalcovské závaží z mladší doby bronzové staré 3000 let. Představíme také bronzové spony a jehlice na spínání oděvu a také rekonstrukci oděvu ženy z doby železné, jejíž hrob byl nalezen během záchranného archeologického výzkumu, který předcházel stavbě metra v Jinonicích.

Výstava je součástí projektu Díváme se rukama a je přizpůsobena nevidomým. Koncepce výstavy byla konzultována s o. s. Hapestetika a získala osvědčení výstavy vstřícné lidem se zrakovým postižením. Popisky jsou vytištěny také v Braillově písmu, návštěvníci si mohou půjčit „discman“ s nahrávkou zvukového průvodce, k dispozici bude školený personál. Zveme rovněž rodiče s kočárky a vozíčkáře, neboť výstava je přístupná bezbariérovým zadním vchodem.

V rámci výstavy budou probíhat sobotní doprovodné programy od 13 do 18 hodin:

13. května 2006
Ukázky předení a tkaní.

20. května 2006
Ukázky barvení rostlinami spojené s autogramiádou Mgr. Věry Bidlové,
autorky knihy „Barvení pomocí rostlin“.

27. května 2006
Komentované prohlídky.

Připraven je také program pro školní a zájmové skupiny o výcviku vodících psů s názvem Za mě vidí pes (10. 5. 2006). Na tento program se můžete objednat na tel. 224 815 850 nebo e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Zároveň prosíme školní skupiny, aby se na výše uvedených kontaktech objednávaly na samotnou prohlídku výstavy a zajistily si tak nerušený zážitek. Objednané skupiny mají přednost.

V létě se výstava doplněná o místní unikátní nálezy přesune do Vlastivědného muzea v Jesenici (29. 6.–20. 8.), poté do Městského muzea v Novém Strašecí (24. 8.-17. 9.) a příští rok ji shlédnou návštěvníci v Muzeu TGM v Rakovníku.

Spolu s Werichem a Voskovcem si tak můžeme směle na závěr zazpívat:
„Je to pravda odvěká, šaty dělaj‘ člověka ...“