Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

3.01 Rozdělávání ohně

Žádnou z činností si nemůžeme představit bez ohně. Ohně bylo zapotřebí k vyhřívání obydlí, přípravě potravin, k vypálení keramiky (nevypálené nádoby jsou křehké a voda je brzo zničí..), k výrobě dřevěného uhlí pro kováře, atd. A teď chvilku zapřemýšlejte, jak oheň vlastně rozděláváme - zápalky nebo zapalovače a papír neznáme...

Tak co myslíte, zkusíte si sami oheň rozdělat bez těchto pomůcek? Poradím Vám, jedním z pradávných způsobů je rozdělávání ohně pomocí dřívka roztáčeného dlaněmi nebo tětivou luku.
U nás je nejrozšířenější způsob za pomoci takzvané ocílky, kdy je jeden z kamenů nahrazen ocílkou. Jedná se o železný předmět, kterým se křeše o kámen (pazourek, křemen). Snažíme se, aby se jiskry zachytávaly v troudu, kde se mohou postupně rozhořívat.
Máme-li již v troudu zachyceny jiskérky, snažíme se ohýnek jemně rozfoukat, přidáváme slabé třísky, které postupně vzplanou a oheň nabírá na síle. A můžeme se konečně začít radovat, že máme oheň. Tak co, zdá se Vám to po přečtení jednoduché? Prosím, můžete si to sami vyzkoušet....

Tags: Keltové

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo