Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

3.02.1 Mletí obilí

K mletí mouky používáme rotační mlýn (žernov) nebo zrnotěrku.

3.02.1.1 Rotační mlýn - žernovProfil rotačním mlýnkem s doplňkem nevzpírající se papřice v otvoru pro osu běhounu a s upřesněním upevněné osy v otvoru ležáku (podle Pleinera).Rekonstrukce rotačního mlýnku podle nálezových okolností (podle Waldhausera)

3.2.1.2 ZrnotěrkaLouňovice - zrnotěrka s otvorem v drtiči a s vodorovnou mlecí plochou; délka 40 - 50 cm, na ohlazené svrchní partii rýha, ve které je zapuštěn otvor nálevkovitého tvaru, na bocích oválné jamky; materiál žulaŽatec - zrnotěrka s otvorem v drtiči a s vodorovnou mlecí plochou; nepravidelný čtyřúhleníkovitý kvádr - délka 52 cm, šířka 75 - 90 cm, uprostřed nálevkovitý otvor oválného půdorysu (45 x 30 mm), na dvou bocích otvory tvaru nepravidelného obdélníku (30 x 20mm, hloubka 23 mm) svrchní strana opracována hrubě, spodní jemnými bodovými vrypy, na svrchní straně žlábek šířky 12 - 14 cm, na spodní straně rýhy o hloubce 25 mm ve tvaru kříže. Materiál - pískovec.


Rekonstrukce zrnotěrky s otvorem v drtiči a vodorovnou mlecí plochou.
Ukázka mletí mouky, vlevo rotační mlýn, vpravo zrnotěrka. Foto: V. Horák, Keltoi

 

 

PLG_CONTENT_SHOWTAGS_TITLE Keltové

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo