Keltoi 1994-2017

venuseEncyklopedie pravěku

Nejstarší šperky?

Dosud nejstarší šperky na světě objevili paleontologové v chorvatské Krapině, jednom z nejvýznamnějších světových nalezišť neandertálského člověka.

krapina kost sperkyJde o osm opracovaných a většinou jinak neporušených drápů orla mořského. Šperky byly podle vědců vyrobeny před 130 tisíci lety, tedy dávno před příchodem moderního člověka.
Kosti osmi desítek neandertálců různého věku nalezl na kopci nad Krapinou v roce 1899 paleontolog a geolog Dragutin Gorjanovič Kramberger. Za šest let vykopávek odhalil se svými spolupracovníky na tři tisíce paleontologických pozůstatků pralidí a jiných živočichů.
Kanadští vědci v polovině devadesátých let minulého století pomocí spektroskopie a analýzy zubní skloviny z pozůstatků určili, že nálezy jsou staré 130 tisíc let.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo