Akce Beltine 2009 – Oživená historie se uskuteční v Telči 30. dubna od 16 do 20 h a 1. května od 8 do 12 h v zámecké zahradě jako doprovodná akce k festivalu keltské kultury BELTINE. Jubilejní 15. ročník mezinárodního festivalu "SVÁTEK KELTSKÉ KULTURY BELTINE 2009" 30. dubna 2009 od 20:00 hodin až 1. května 2009 do 12:00 hodin na státním zámku v Telči.

Svátek Beltine pořádáme pod záštitou starosty města Telč Mgr. Romana Fabeše,
ve spolupráci se správou zámku - kastelánem Bohumilem Norkem, Bratrstvem Keltů


PROGRAM

REKONSTRUKCE KELTSKÉ VESNIČKY.
Při zahájení programu malý rituál zapalování ohně, ukázku jezdectví Keltů - přednášku o výcviku koní a jezdeckých technik, archeologickou přednášku na téma stravování Keltů - keltská zabíjačka, ukázky oblékání, rekonstrukce keltské vesničky s ukázkami dobových řemesel, např. mletí mouky, pečení placek, vaření kaše, pečení masa na ohni, mincovnictví, tkalcovské techniky, výroba obuvi, malování na tělo keltskými ornamenty, ukázky zbraní a šermu v krátkých soubojích, výroba šperků z mědi a další. Každé řemeslo si mohou návštěvníci vyzkoušet a poslechnout krátké povídání o řemesle. koncipován jako poučení a zábava. Keltská vesnička vyroste ve spolupráci sdružení Keltoi, Museum für Urgeschichte Asparn (Rakousko) a Vousův kmen.

výuka bretaňských a irských tanců

workshop na tradiční irský buben bodhran

welšský umělec, performer a hudebník Steve Hubback

ohňová divadla
Divadlo Kvelb - ohňové loutkové představení Vzplanutí
Samhain on Fire - Druidská kněžka při svých obřadech vyvolá démona ohně

Jiří Waldhauser - Keltská zabíjačka

Petr Rajnoch - Výcvik keltského koně s jezdcem, kopí, oheň a meč!

Pro děti i dospělé připravujeme HRY NAŠICH PŘEDKŮ (Oblíbenou hru s pradávnými kořeny - Kalahu (dřevěné ďulky a kuličky) a každoročně žádaný "Turnaj boha Belena".
Souhr dovednostních disciplín, kterým vévodí výborná chodící prkna (k zábavě sloužící i mimo turnaj). Dále půjde o šikovnost i důvtip při přenášení keltského hrnce či hodu podkovu... Vše doplní hříčky a kvízy.

Festival Beltine je zařazen do projektu Ve stopách předků a každý návštěvník bude mít možnost získat pamětní razítko do svého průvodce (www.stopypredku.cz).„Spolufinancováno Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj“