• Pravěk

Proč vyhynuli neandrtálci?

Napsal vh dne . Kategorie: Doba kamenná

neandrtalec-lebkaJedna z posledních teorií tvrdí "Neandrtálci vyhynuli, protože měli moc velké oči". Britští vědci přišli s hypotézou, že neandrtálci vymřeli kvůli svým velkým očím. Jejich mozek tak při zpracovávání zrakových vjemů spotřeboval víc kapacity než mozek zástupců Homo sapiens.

Kultura s lineární keramikou

Napsal vh dne . Kategorie: Neolit

Starší název volutová keramika - první neolitický kulturní celek ve střední Evropě, představující zde nejstarší zemědělské osídlení. Období od cca 5 700/5 600 až 5 100/ 5 000 před Kr.

Jaký byl vývoj člověka?

Napsal vh dne . Kategorie: Doba kamenná

Mnohé z nás trápí myšlenka "Jak jsme vlastně vznikli?". Stvořil člověka bůh nebo pocházíme z opic? Rozvíjející se vědní obory nám na tuto otázku dávají své odpovědi.

Lovec mamutů byl moderní člověk

Napsal vh dne . Kategorie: Doba kamenná

Profesor Jiří Svoboda (52) z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Brně je přinejmenším evropskou "špičkou" na starší dobu kamennou. V posledních pětadvaceti letech nechyběl u žádné významnější archeologické vykopávky z této doby. Jeho současné výzkumy v Dolních Věstonicích a Předmostí u Přerova mění hypotézy vědců o životě pravěkých lovců mamutů. Zdroj: Rozhovor - Hospodářské noviny - Víkend 28/2006 Hospodářské noviny Autor: Petr Melničuk

Výzkum pravěké DNA

Napsal vh dne . Kategorie: Doba kamenná

Analýzy DNA izolované z kostí a zubů pravěkých lidí odhalují nečekané peripetie z dávné historie lidstva. Nedávný náhled do dědičné informace člověka staré 400 tisíc let přinesl více otázek než odpovědí.

Bohunicien

Napsal vh dne . Kategorie: Paleolit

Období je pojmenované podle lokality Brno-Bohunice, Červený kopec; původní název szeletien levalloiské facie, bohunický typ.

Související články

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo

Spřáteléné stránky

Odběr novinek