Běžně chováme domácí zvířata a na polích pěstujeme rostliny, proto se k výrobě oblečení na našem území mohou používat dvě základní suroviny - vlna a len.

Nástroje a pomůcky využívané při textilní výrobě:

  • nástroje k přípravě přediva
  • nástroje přadlácké
  • nástroje tkalcovské
  • nástroje krejčovské

Nástroje k přípravě přediva

Jedná se o nástroje potřebné k lámání lnu a konopí, např. různé hole, kyje, dřevěné palice a další (např. třepačka - dřevěný nástroj tvaru meče se zubovitými zářezy se používal k odstraňování dřevitých částí stonku - doba Slovanů). Dalším možným nástrojem byl dřevěný hřeben s jednou řadou silných zubů, který se používal k vyčesávání nečistot. Ke stříhání ovcí se požívaly pérové železné nůžky.

Nástroje přadlácké

Přeslice - dřevěná tyč s různým zakončením v horní části, na kterou bylo připevňováno předivo. Přeslice byla usazována do nízkého stojánku, nebo pod paží, u pasu nebo mezi koleny.

Vřeteno - základní pomůcka pro předení skládající se z dříku a přeslenu, který byl na dřík navlečen. Dřík je dřevěná nebo z jiného materiálu vyrobená tyčka, v 1/4 délky mírně rozšířená (v tomto místě je usazen přeslen), o průměru 10 -25 mm a délce 150 - 500 mm.
Používané materiály:
3.03.1 Len

Len setý je jedno- až dvouletá rostlina vysoká asi 1 metr. Lodyha se skládá z pěti vrstev - kúry, lýka (obsahuje vlákna potřebná k výrobě příze), dřevnaté lýko, dřevnaté jádro a dřeň. Na lýková vlákna připadá přibližně 1/5 objemu celé lodyhy. Výsadba lnu se provádí hustě, aby rostlinky rostly do výšky.

Lněné vlákno má světle plavou barvu, látka velmi dobře saje vodu a rychle vysychá, je pružná a pevná, dobře se bělí, ale hůře barví.

Len se běžně pěstuje na polích a tak jistě přemýšlíte, jak se stane z rostliny příze? Postup výroby je docela zdlouhavý. Nejdříve musíme len zasít a sklidit. Po odstranění tobolek se len máčí ve vodě a nechá se volně ležet až postupně za působení vody nebo rosy začne tlít. Nyní se začnou svazečky vláken uvolňovat ze stonku a my tato vlákna lámáním, potíráním a vyčesáváním zbavujeme dřevnatých částí. Tím jsou vlákna připravena ke spřádání.


3.03.2 Vlna

Tkaniny zhotovené z vlny jsou velmi pružné, dobře se barví, mají velmi dobrou nasákavost a izolační schopnost.

Barva pravé ovčí vlny je šedohnědá nebo červenohnědá. Ostříhaná vlna z ovce se nazývá rouno.

A jak se postupuje u ovcí? Abychom získali potřebný materiál, musíme ovce ostříhat. To provedeme železnými nůžkami nebo pouhým vytrháváním. Potom se vlna zbavuje tuku praním ve vodě, pak se suší, cupuje, češe a tím je také připravena ke spřádání.

Nářadí

Pérové nůžky

 

 


3.03.3 Konopí
Konopí je jednoletá dvoudomá rostlina vyrůstající do výšky 1-3 metry, (doloženo nálezem, latén, Modlešovice, Strakonice). Vlákno má světle šedou barvu a je vhodnou surovinou pro výrobu lan a provazů. Konopné tkaniny nenasávají vodu, dobře se bělí, jsou pevné, ale málo pružné.

3.03.4 Spřádání příze

Řeknu Vám velmi zjednodušený postup - z chomáče rozčesané vlny nebo lnu postupně vytaháváme stáčením vlákna, která se za pomoci rotujícího vřetena s nasazeným přeslenem (přeslen funguje jako setrvačník) stáčejí do pevnější příze. Roztočením vřetena předkroutíme již upředenou nit, vřeteno si upevníme, aby se nám vlákno zpět nerozpletlo a vytahujeme další vlákna. Nit, kterou takto uděláte je nutně silnější než jakou znáte vy, ale nám k výrobě látky postačí.

Poznámky: průměr nití je od 0,3 mm do 3 mm, v hrobě se nalezly jen hrubé látky – spíše se blížící k pytlovině



3.03.5 Barvení příze

 

 

- používáme např. borůvky, třezalku, dub a mnoho dalších

Na našich látkách máme rádi pestrobarevné vzory. Základní barva vlny je žlutá nebo hnědá. Za pomoci rostlin získáváme další odstíny, např. modrou, červenou, žlutou, fialovou nebo černou. Světle hnědou získáme z kůry dubu, světle černou z kůry osiky, vínovou z třezalky. Vždy je lepší použít usušený materiál.