Keltoi 1994-2017

Keltové, doba laténská - Encyklopedie KeltůKeltové, doba laténská - Encyklopedie Keltů

6.10 Keltský rok | Litha - Letní slunovrat 21. června

Letní slunovrat se v moderním druidismu jmenuje Alban Heruin, "Světlo břehu".

Jiné názvy jsou Alban hefin, Litha, Midsummer či Meán Samhraidh.
Tento den je nejdelším v roce. Během něj se obvykle konaly vigilie, shromáždění, pálily se hranice. Mnozí skákali přes oheň, aby se zbavily nemocí a zajistili si zdraví a plodnost.
Východ slunce v tento den byl posvátnou záležitostí. Do dnešních dnů se zachovala tradice pálení svatojánských ohňů. Ohně se zapalovaly vždy na nejvyšším kopci v blízkém okolí a při této příležitosti byly velmi oblíbené pouti na tyto kopce. Využívány byly např. Blaník, Říp, Hostýn a další.
Kolem zapálených ohňů se tancovalo a skákalo. Bylinami zapálenými z posvátného ohně se žehnalo dobytku a domy i pole se obcházely ve směru hodinových ručiček se zapálenými pochodněmi. Popel, který zůstal po těchto posvátných ohních, se rozhazoval po polích, což mělo zajistit dobrou úrodu.

Výslovnost [lita]

Dárci, sponzoři, dobrovolníci

Líbí se vám naše činnost? Děkujeme za každou Vaši podporu. Podívejte se na informace pro sponzory a dárce, jsou zde. Pro dobrovolníky jsou info zde, děkujeme. Seznam dárců. Budete-li chtít přispět, můžete tak učinit na uvedená čísla účtů, děkujeme.

Keltoi je členem

exarc-logocas-logo