Tento skanzen vznikl jako součást výzkumného programu, který navázal na výsledky velkoplošného archeologického výzkumu. Stavby ve skanzenu byly budovány na základě archeologickým průzkumem odkrytých půdorysů.
Lokace: Obec Březno | Okres Louny | Ústecký kraj
Expozice: Skanzen | Archeologie Téma expozice: Pravěk | Doba železná | Slované

Tento skanzen vznikl jako součást výzkumného programu, který navázal na výsledky velkoplošného archeologického výzkumu, prováděného na této lokalitě v průběhu padesátých až sedmdesátých let dr. I. Pleinerovou, pracovnicí Archeologického ústavu v Praze.

Místo výzkumu se v r. 1981 změnilo na stanoviště experimentální archeologie, podobné těm, která pracují v Dánsku, Anglii, Německu, Polsku, Francii atd. Stavby ve skanzenu byly budovány na základě archeologickým průzkumem odkrytých půdorysů. Byly používány stejné druhy dřeva jako v dávné minulosti, opracovávané nástroji, vyrobenými podle původních typů, známých z archeologických nálezů. Pracovní postupy byly voleny tak, aby se co nejvíce přibližovaly podmínkám v minulosti. V rámci experimentu byly prováděny pokusné výpaly keramiky v replice hrnčířské pece, probíhal výzkum trvanlivosti a klíčivosti obilí uloženého dlouhodobě v zásobních jamách. V obytných objektech byly zkoumány podmínky bydlení v letním i zimním období.

V archeologickém skanzenu se lze s výsledky těchto experimentů seznámit a nahlédnout tak do způsobu života našich dávných předků:: Dny starobylých řemesel

otvírací doba - skanzen
úterý až neděle 9:00 -  17:00 hod


Skanzen je přístupný v sezóně od 1.5. do 30.9.
Mimo sezónu je přístupný pro předem ohlášené skupiny (tel. 415 652 456, 415 783 057).
Jednotliví návštěvníci mají přístup po celý rok.

GPS: 50°21 24.535“N, 13°44 20.183“E

 

 

Zdroj: http://www.muzeumlouny.cz/skanzen.php?ln=cz