Pozvánka na již tradiční keltský projekt (od roku 1997) "Kačina Lughnasadh 2007" - setkání výtvarníků.

Dia duit!

Dovolte mi, abych Vás všechny, jež se hlásíte ke keltské kultuře, ale i Vás, kdož jste přívrženci keltského umění, pozval jménem svým, sdružení LUGH a zámku Kačina, na zajímavý keltský projekt nazvaný „Kačina Lughnasadh 2007“.

Oslava svátku Lughnasadh byla a stále je jedním z hlavních keltských svátků (jde o začátek tradičního bohy darovaného období sklizně: srpen obilí, září ovoce, říjen zvěř).
Čas tohoto svátku (večer dne 31.července - s plynulým pokračováním do 1.srpna - keltský den začíná vždy večerem) byl vždy tradičním setkávání rozličných lidí „stejných srdcí“.
Stejnou myšlenku vnuknul tomuto projektu pan Josef Ryzec, předseda sdružení LUGH, malíř a kurátor výstav Lughnasadh, který do období keltské sklizně vřadil též výsledky veškeré umělecké tvorby, jejímž patronem je bůh LUGH.
Vzniká tak projekt, který není orientován na peníze, nebo na výdělek, ale dle prastaré tradice na setkání lidí „stejných srdcí“ a uctění boha Lugha, resp. jeho nevlastní matky Tailtiu, Velké Bohyně Matky, na jejíž počest bůh Lugh tento svátek založil.

Nejedná se tedy pouze o výstavu, jak by se mohlo možná někomu zdát (výstava je jen jedním ze tří rozměrů celého projektu Lughnasadh): ve velké míře (spíš především) záleží na lidech, tedy Keltech – účastnících projektu, jakou tvář bude tato oslava nakonec mít.

Rád bych proto pozval všechny řemeslníky, obchodníky, umělce rozličných oborů i lid hlásící se ke keltskému odkazu na tuto oslavu. Po nikom NEBUDE POŽADOVÁNO ŽÁDNÉ VSTUPNÉ a to jak pro návštěvníky tak pro prodejce. Pokud přijdete, učiňte tak ze své vlastní touhy býti součástí této velké „rodiny“. V mnoha zemích není Česká republika brána jako země s živým keltským odkazem a to se právě může změnit, pakliže dokážeme, že naše srdce bijí stejným rytmem jako srdce našich keltských předků.
Přijďte tedy všichni ukázat, že se umíme postavit za „své tradice“.

Jednou z náplní této oslavy bude také oficiální sčítání „keltského lidu“. Mnoho z nás při posledním sčítání lidu napsalo, že se hlásí ke keltské národnosti, avšak tyto záznamy byly prý někam založeny a nikdo neví kam (podle ČSÚ byly zničeny), proto se sdružení LUGH rozhodlo uspořádat sčítání nové, zaměřené výhradně na náš keltský svět.
Projekt bude odstartován u příležitosti výstavy a dále bude pokračovat v médiích a na internetu.

Samo téma výstavy nese název „Bohyně Brighid jako pramatka zemědělství“ a je zaměřeno na vše co s naším dávným keltským zemědělstvím souvisí (Kolínsko a Kutnohorsko bylo vůbec nejvýznamnější oblastí našeho keltského dávnověku – na výstavě budou též ukázky z významného archeologického nálezu u Labe na Kolínsku, připravené muzeem v Kolíně).
Letos se akce účastní 45 výtvarných umělců, přičemž 20 z nich jsou stálí členové sdružení LUGH a další jsou hosté. Kromě toho bude mít letošní část výstavy novinku – 46 dětí, žáků základních výtvarných škol v moravské Pasece a Uničově namalovalo své obrázky na dané téma. Na závěr podotýkám, že součástí vernisáže bude bohatý doprovodný program. V programu je jízda koní, vystoupení keltských hudebních a tanečních skupin, děti pak přijde osobně pozdravit Jůhele v keltském oděvu. Měl by přijít i Zdeněk Srstka, známý ochránce keltských psů, Vystoupit by měl Václav Rout, Jan Hrubý, Folimanka blues, Dick o‘ Brass.
K vidění bude také keltský kmen Deraios s ukázkou tradičního života Keltů. "Po dohodě se sdružením LUGH, organizátorem celé akce, se ujme právě keltský kmen Deraois uspořádání půlnočního rituálu na oslavu bohyně Brighid, patronky letošního setkání všech Keltů Boiohaema na Kačině."
A mnoho dalších, kteří se rozhodnou přispět do celku svou prezentací. Na vernisáži bude, samozřejmě, celé vedení sdružení LUGH – místopředsedkyně paní Anna Bauerová, známá keltoložka a spisovatelka, místopředseda Jiří Svoboda, známý klimatolog a spisovatel, členové výboru Zdeněk Knápek, spisovatel, Václav Cílek, geolog, Aleš Krejča, malíř, Peter Oriešek, sochař, Olbram Zoubek, sochař.
Výstava probíhá pod patronací velvyslanců České republiky v Irsku a Irska v České republice.

Tradiční zahájení letošní výstavy Lughnasadh na zámku Kačina u Kutné Hory bude tentokrát již 28.července (sobota) a přehoupne se plynule až do následujícího dne 29.července (neděle). K tomu je třeba dodat, že tato drobná nepřesnost (svátek Lughnasadh je spojen s 31.7. a 1.8.) je v souladu s dávným keltským ritem (samotné oslavy pozvolna začínají 14 dnů před tímto datem a doznívají 14 dnů po něm). To odpovídá i tradiční toleranci keltského světa. Zámek Kačina je asi 6 km od Kutné Hory, autobusové spojení je jen z autobusového nádraží v Kutné Hoře (zámek je naproti zastávce na rozcestí před Svatým Mikulášem a Svatou Kateřinou), jinak autem (parkoviště před restaurací na rozcestí, nebo u zámku) a též pěšky od vlaku (hlavní nádraží Kutná Hora) přes vesnici Nové Dvory – to je ale asi 5 km, tedy jen pro silné sportovce.

S veškerými organizačními dotazy se prosím obracejte na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Další informace ohledně výstavy naleznete zde: http://www.lugh.cz/ , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lunwer,
druid kmene Deraois, velvyslanec sdružení LUGH, člen Rady Druidů Boiohaema.